Bezpłatne ciepło odpadowe jako cenna energia użytkowa dzięki odzyskiwaniu ciepła!

Nasze systemy odzyskiwania ciepła są stosowane na całym świecie przez klientów z najróżniejszych branż. Dzięki temu klienci nie tylko obniżają koszty energii, ale jednocześnie wnoszą istotny wkład w ochronę środowiska. Zapraszamy do bezpłatnego i niezobowiązującego zapoznania się z możliwościami wykorzystania ciepła odpadowego w Państwa przedsiębiorstwie!

Optymalizacja zapotrzebowania na energię dzięki innowacyjnym technologiom

W niemal każdym zakładzie przemysłowym dostępne jest ciepło odpadowe, które można wykorzystać w dalszym procesie!
Pochodzi ono na przykład z wytwarzania sprężonego powietrza, wody chłodzącej lub różnych procesów termicznych. Nawet ciepło odpadowe z wody chłodzącej o temperaturze 35 °C można idealnie wykorzystać do ogrzewania biur, pomieszczeń socjalnych i hal produkcyjnych dzięki zastosowaniu naszych systemów odzyskiwania ciepła.

Dzięki tej technologii energia, za którą zapłacono raz, jest wykorzystywana nie tylko raz, ale co najmniej dwa, a nawet trzy razy. Szczególnie w zakładach energochłonnych, w których chłodzone są procesy i maszyny, eksploatowane są piece do hartowania i wyżarzania lub instalacje do topienia, istnieją idealne możliwości zastosowania odzysku ciepła, ... pod warunkiem, że istnieje zapotrzebowanie na energię grzewczą lub ciepło procesowe i dotychczas energia ta musiała być wytwarzana przy użyciu drogiej energii pierwotnej.

Ogrzewanie z wykorzystaniem darmowego ciepła odpadowego

Koszty inwestycyjne związane z budową kotłowni wyposażonej w kotły, palniki i komin są znaczne! Wpływają na nie nie tylko koszty elementów instalacji, ale także niezbędna infrastruktura budowlana. Ponadto przedsiębiorca znacznie chętniej wykorzystałby powierzchnię niezbędną do budowy kotłowni na maszyny i urządzenia produkcyjne.

Wdrożyliśmy dla klientów koncepcje zaopatrzenia w energię, które nie wymagają instalacji kotłowej!
Na przykład dla przetwórców tworzyw sztucznych, którzy pokrywają 90% lub więcej swojego zapotrzebowania na ciepło grzewcze z ciepła odpadowego pochodzącego z maszyn lub procesów. Jedynie w okresach, gdy nie ma dostępnego ciepła odpadowego, za pomocą elektrycznych wkładów grzewczych zapewniane jest ogrzewanie uzupełniające. Ta opcja wymaga bardzo mało miejsca, nawet przy dużych mocach.

Samofinansowane w bardzo krótkim czasie

Koszty energii stają się coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza w zakładach energochłonnych. Czynnik ten ma zatem coraz większy wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw.
Coraz więcej firm reaguje na tę tendencję, wprowadzając aktywną politykę oszczędzania energii. Przykładem może być wielokrotne wykorzystanie energii dzięki systemom odzyskiwania ciepła. Dzięki takim działaniom koszty energii są trwale utrzymywane na minimalnym poziomie. Ponadto działania związane z odzyskiem ciepła zwracają się w bardzo krótkim czasie dzięki znacznie wzrosłym i nadal rosnącym cenom energii.
W przypadku finansowania zewnętrznego takich działań oszczędzających energię, na przykład poprzez leasing urządzeń, klienci przekonują się, że oszczędności są wyższe niż rata finansowania. Klienci otrzymują więc system oszczędzania energii bez angażowania kapitału własnego, rata finansowania jest pokrywana z oszczędności, a nadwyżka oszczędności może zostać wykorzystana na zakup nowych maszyn produkcyjnych.

Podwójna oszczędność energii

Wiele zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych i metali mogłoby zredukować swoje rachunki za energię grzewczą niemal do zera dzięki zastosowaniu systemu odzyskiwania ciepła! Ta technologia firmy ONI umożliwia wykorzystanie ciepła odpadowego z produkcji do celów grzewczych. Technologia ta opiera się na specjalnych wymiennikach ciepła opracowanych przez firmę ONI, które działają przy temperaturze wody grzewczej wynoszącej zaledwie 35 °C. Dzięki temu dostępne są obecnie serie urządzeń do odzyskiwania ciepła, które pomimo niskiego poziomu wody grzewczej są w stanie zapewnić ogrzewanie hal lub pomieszczeń biurowych przy równomiernym rozkładzie temperatury.

Źródła ciepła odpadowego dla tego rodzaju odzysku ciepła są zazwyczaj wystarczająco dostępne, zwłaszcza w zakładach przetwórstwa tworzyw sztucznych lub metali. Na przykład z chłodzenia oleju w zespołach hydraulicznych, które generalnie wystarczają się z temperaturą zasilania 30 °C przy temperaturze powrotu 35 °C. Ten rodzaj odzysku ciepła ma ponadto niezwykle pozytywny efekt dodatkowy. Energia zapłacona raz na napęd hydrauliczny jest wykorzystywana po raz drugi, poprzez system wody chłodzącej, do celów grzewczych, a jednocześnie zmniejsza koszty, które byłyby konieczne do eksploatacji instalacji chłodzącej. Zastosowanie odzysku ciepła w zakładach przemysłowych prowadzi zatem do potrójnego wykorzystania energii elektrycznej jako energii napędowej! W ten sposób z ciepła odpadowego, którego chłodzenie kosztuje, dzięki systemowi odzysku ciepła firmy ONI powstaje energia grzewcza, która pozwala obniżyć koszty ogrzewania!